Farby wodne są coraz popularniejsze w firmach zajmujących się wykonywaniem gadżetów reklamowych. Świetnie sprawdzają się w najnowocześniejszych technikach druku, w tym w sitodruku. Poznaj ich najważniejsze wady i zalety – przekonaj się, dlaczego warto z nich skorzystać!
Zalety farb wodnych
Farby wodne są ekologiczne i bezpieczne
Czy wiesz, że farby wodne są najbardziej ekologicznym środkiem przeznaczonym do nanoszenia nadruków na koszulki, torby i inne tekstylia? Tworzy się je na bazie akrylu, a ich główną zaletą jest brak organicznych rozpuszczalników. Ekologiczny skład sprawia, że ten rodzaj farb z powodzeniem może być stosowany na przykład do malowania ścian w placówkach dla dzieci lub do wykonywania nadruków na zabawkach i ubrankach dla najmłodszych. Farby wodne nie wywołują reakcji alergicznych, a ich dodatkowym atutem jest brak zapachu charakterystycznego dla innych środków barwiących. W efekcie są całkowicie bezwonne i w pełni bezpieczne dla użytkownika, nawet w przypadku osób skłonnych do reakcji uczuleniowych.
Satysfakcjonująca trwałość nadruku
Niewątpliwym atutem farb wodnych jest możliwość wykonania bardzo trwałego nadruku. Naniesiona grafika lub napis nie są podatne na ścieranie. Co więcej, świetnie przylegają do samego materiału. Farba nie odstaje od dzianiny, tworząc idealnie gładki, równomierny nadruk. Dodatkowo warto podkreślić, że sama tkanina nie traci swoich właściwości po naniesieniu grafiki. Wciąż pozostaje przyjemna, miękka w dotyku, gwarantując pełen komfort noszenia.
Farby wodne są odporne na czynniki zewnętrzne
Za znamienną zaletę farb wodnych należy uznać ich znakomitą odporność na czynniki zewnętrzne. W praktyce wykonany z ich pomocą nadruk na długo zachowuje estetyczny wygląd. Nie ściera się pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych, w tym promieniowania UV i opadów. Koszulki z nadrukiem wykonanym farbami wodnymi z powodzeniem można prać w pralce, nawet w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Nie trzeba obawiać się, że po kilkukrotnym praniu wzór zacznie się ścierać lub kolory grafiki staną się wyblakłe.
Szeroka paleta barw i intensywność kolorów
Stosowanie farb wodnych w technice sitodruku jest doskonałym rozwiązaniem także ze względu na szeroki zakres kolorów. Z ich pomocą można wykonać nadruki w najróżniejszych tonacjach, które będą przykuwać uwagę soczystością barw. Farby wodne znakomicie sprawdzają się w przypadku naniesienia na koszulkę czy torbę skomplikowanych wzorów z wieloma detalami. Dodatkowo należy podkreślić, że ich wyjątkowa trwałość pozwala na długo zachować intensywność barw.
Wady farb wodnych
Gorsze krycie w przypadku ciemnych materiałów
Jednym z głównych minusów farb wodnych jest gorsze krycie w przypadku wykonywania nadruku na ciemniejszej powierzchni. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli grafika ma zostać utrwalona na przykład na czarnej koszulce, zazwyczaj konieczne jest wykonywanie poddruku lub przeprowadzenie powtórnego drukowania. Oczywiście wiele zależy od stosowanej techniki. W przypadku sitodruku można liczyć na efektywne krycie, nawet przy czarnych, granatowych czy grafitowych ubraniach.
Stosowanie farb wodnych do malowania wnętrz
Nie da się ukryć, że farby wodne w pełni zasługują na miano uniwersalnych, ponieważ można je stosować na różnych powierzchniach. Cieszą się zainteresowaniem również wśród osób, które zamierzają przeprowadzić remont mieszkania. Należy jednak podkreślić, że nie są one dobrym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń bez dostępu do ogrzewania, w których panuje wilgoć. W takich wnętrzach farba wodna pokrywająca ścianę staje się podatna na namnażanie się grzybów i pleśni. Nie zaleca się także jej stosowania w przypadku malowania budynku od zewnątrz – minusowe temperatury powietrza mogą doprowadzić do pojawienia się charakterystycznych bąbelków.
Chcesz zamówić nadruki wykonane farbami wodnymi? Zapraszamy do skorzystania z naszych usług! Specjalizujemy się w realizacji najtrudniejszych projektów graficznych. Wykorzystujemy farby wodne renomowanych marek. Naszym priorytetem jest wysoka jakość i ekologia – sprawdź aktualną ofertę!